FAQ


Odtwarzacze CD

1Czy powinienem zostawiać swój odtwarzacz CD w trybie stand by (uśpienia), czy wyłączać go całkowicie?
Pozostawianie odtwarzacza w trybie uśpienia skraca życie lampy FL, aczkolwiek i tak powinna ona działać poprawnie przez wiele lat. Można także całkowicie wyłączać urządzenie, ponieważ po ponownym włączeniu jest ono od razu gotowe do pracy w przeciwieństwie do np. wzmacniaczy, które potrzebują kilku minut na rozgrzewkę.
2Czy możecie polecić odpowiedni produkt do czyszczenia soczewki lasera w moim odtwarzaczu Kandy K2?

Naszym zdaniem używanie czyszczących płyt CD tak naprawdę niewiele daje i niezależnie od tego, czy kupi się tanią, czy drogą efekty są podobne.

Najlepszym, najpewniejszym sposobem dobrego wyczyszczenia soczewki lasera jest wizyta urządzenia w firmowym serwisie.

Jeśli posiadacz chce koniecznie sam wyczyścić swój CD to możemy polecić płyn do czyszczenia Total Disc Re pair

http://totaldiscrepair.co.uk/shop/compact-consumables/cloth-and-spray-pack-standard/

3Jestem posiadaczem odtwarzacza Oxygene i znalazłem w środku niewielki przełącznik, Do czego on służy?
Przełącznik umieszczony wewnątrz pozwala wybrać odpowiednie dla miejsca użytkowania napięcie zasilające, 110-220 V. Zapewne jest on ustawiony we właściwej pozycji – proszę go nie przestawiać, ponieważ może to spowodować uszkodzenie odtwarzacza.
4Posiadam odtwarzacz Caspian M2 i chciałbym się dowiedzieć, czy mogę używać równocześnie wyjść analogowych RCA i XLR?
Tak, jest możliwość używania jednocześnie wyjść XLR i RCA, ponieważ oba mają wysoką impedancję. Będzie to powodowało niewielkie przeciążanie, którego konsekwencją będzie obniżenie sygnału na wyjściach. Nie powinno to wpływać negatywnie na urządzenie ani na brzmienie.
5Właśnie kupiłem odtwarzacz K3 CD Di. Nie mogę znaleźć opcji przełączenia go w tryb uśpienia (stand by) w związku z czym wyświetlacz jest włączony przez cały czas.
K3 CDDi nie posiada trybu stand by. Jeśli odtwarzacz nie jest używany sugerujemy jego wyłączanie za pomocą przycisku „power” umieszczony z przodu, po lewej stronie obudowy.
6Pojawił się problem z moim odtwarzaczem Roksan Kandy KD-1 – potrafi 'przeskakiwać' w czasie odtwarzania. Czy możecie oszacować koszt jego naprawy, jeśli zdecyduję się go do Was wysłać?
Niestety model KandyKD-1 nie jest już przez nas serwisowany ani naprawiany z powodu braku części do niego. Części zamienne do mechanizmu nie są już dostępne, a producent kości DAC nie oferuje już do niej uaktualnień. W związku z tym nie jesteśmy w stanie naprawić tego modelu.
7Chciałbym zapytać o model Oxygene CD – czy to jest odtwarzacz zintegrowany, czy sam transport CD? Czy może on samodzielnie odtwarzać muzykę, czy musi być podłączony do przedwzmacniacza? A może w ofercie są dwa modele – transport i odtwarzacz zintegrowany?
Produkowaliśmy obie wersje odtwarzacza Oxygene, jednakże u naszych dystrybutorów dostępne były pełne wersje, ze wbudowanym DACiem. Na życzenie klienta jesteśmy w stanie przygotować sam transport CD. Jeśli jest pan zainteresowany, proszę skontaktować się z dystrybutorem Roksana. Swojego lokalnego dystrybutora znajdzie pan tu www.roksan.co.uk/distributors
8Klient przyniósł do nas odtwarzacz, który wymaga wymiany całego mechanizmu transportu płyt CD. Ta jednostka nie odczytuje już w ogóle płyt. Czy potrzebujemy jakichś dodatkowych części zamiennych, Czy są one dostępne i ile kosztują?
Części zamienne dla odtwarzacza Caspian M Series -1 są dostępne, a poniżej znajdziecie ich ceny: Laser (kompletne mechanizmy nie są już dostępne) - £100.00, zestaw serwisowy zawierający części, które ulepszają odtwarzanie płyt, przedłużają żywotność wyświetlacza i paska, itd. £37.50, wyświetlacz dodatkowe £ 40.33, wysyłka £26.40
9Czy można korzystać z funkcji „powtarzania” i „losowego odtwarzania” bez pilota zdalnego sterowania w odtwarzaczu blak?

Tak. Funkcję “powtarzania” można uruchomić wciskają i przytrzymując klawisz „Time” (po lewej stronie wyświetlacza). Ta sama operacja pozwala dokonać wyboru między powtarzaniem jednego utworu (“repeat one”) bądź całej płyty (“repeat all”). Funkcję losowego odtwarzania utworów uruchamia się poprzez wciśnięcie i przytrzymanie klawisza „poprzedni” (“Previous” - po prawej stronie wyświetlacza).

Uruchomienie tych funkcji potwierdzane jest poprzez stosowne indykatory w prawym górnym rogu wyświetlacza.


Wzmacniacze

1Mój wzmacniacz blak wydaje się działać poprawnie, ale z podłączonych do niego kolumn nie wydobywa się żaden dźwięk.
Przełącznik wzmacniacza słuchawkowe znajduje się na spodzie urządzenia. Przełącza on ścieżkę sygnału tak, by do wyjścia słuchawkowego trafiła czysty sygnał audio. W zależności od jego ustawienia sygnał trafia albo na wyjścia głośnikowe, albo na wyjście słuchawkowe.
2Czy wzmacniacze z serii M są wyposażone w funkcję “bypass”?
Funkcja by-pass została zaimplementowana wyłącznie we wzmacniaczach z serii K3.
3Jaka jest cena wzmacniacza mocy K3?
Końcówka mocy K3 dostępna jest w trzech kolorach: Charcoal, Opium i Anthracite. Cena detaliczna wynosi: £950.00.*
4Jestem posiadaczem odtwarzacza i wzmacniacza Roksan Caspian 2. Niedawno zakupiłem nowe kolumny i podpiąłem je w bi-wiringu do mojego wzmacniacza. Niestety zapomniałem wyjąć zworki w nowych kolumnach, które są potrzebne, gdy kolumny podłączone są pojedynczym kablem głośnikowym. Czy mogłem w ten sposób uszkodzić wzmacniacz i/lub kolumny?
Jeśli wzmacniacz pracuje normalnie to najprawdopodobniej udało się uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń. Jeśli grał Pan wówczas na niskim poziomie głośności to przypuszczalnie kolumny także nie zostały uszkodzone.
5Postanowiłem skorzystać z zalet bi-ampingu i podłączyłem głośniki wysokotonowe moich kolumn do wzmacniacza zintegrowanego, a pozostałe do końcówki mocy. Niedawno zauważyłem ciągłe buczenie dochodzące z integry, które zaczyna się zaraz po włączenie wzmacniacza.
Po pierwsze – czy oba urządzenia są uziemione?
Po drugie – proszę spróbować podłączyć kolumny najpierw do jednego, a potem do drugiego wzmacniacza i sprawdzić, czy buczenie nadal występuje. Jeśli tak, to może być konieczna naprawa.
6Posiadam wzmacniacz Kandy K2. Zauważyłem, że przy włączaniu słychać kliknięcie, które według instrukcji jest czymś normalnym. Później pojawia się „pyknięcie” w głośnikach – czy ono także powinno się pojawiać?
Kliknięcie na początku to zwykle przekaźnik, natomiast w głośnikach nie powinno się pojawiać owo „pyknięcie”. Wygląda to na nieco za wysoki poziom składowej stało-prądowej.
7W moim wzmacniaczu Caspian M2 nie da się wybrać wejścia CD ani przyciskiem, ani za pomocą pilota.
Proszę skontaktować się z dealerem, który sprzedał Panu ten wzmacniacz zintegrowany. Po oddaniu urządzenia zostanie ono wysłane do Henley Designs. Henley Designs realizuje naprawy gwarancyjne. Gdy dostaniemy od nich raport na temat tego urządzenia podejmiemy decyzję, czy należy je wymienić.
8Posiadam wzmacniacz Roksan Caspian (którym napędzam woofery basowe moich kolumn), którego używam wraz ze wzmacniaczem zintegrowanym Caspian. W trakcie cichych fragmentów muzycznych, gdy wzmacniacz otrzymuje jedynie bardzo niski sygnał, na froncie urządzenia zapalają się diody świecąc na pomarańczowo / zielono.
Pomarańczowa dioda wskazuje, że do urządzenia trafia sygnał o poziomie poniżej zakładanego minimum, skutkiem czego wzmacniacz może się przełączyć w tryb stand by, a po 20 minutach wyłączy się całkowicie. Sugerujemy ustawienie wystarczającego poziomu głośności by wzmacniacz nie przechodził w tryb uśpienia.
9Po włączeniu występuje niewielkie opóźnienie między integrą Caspian napędzającą głośniki wysokotonowe, a końcówka mocy Caspian odpowiadającą za woofery. Jedynym połączeniem między tymi dwoma urządzeniami jest standardowy interkonekt RCA.
To zupełnie normalne, że występuje niewielkie opóźnienie. Wynika to z konstrukcji urządzeń – przekaźnik zaczyna działać dopiero chwilę po ustabilizowaniu się zasilacza urządzenia.
10Zamierzam zakupić końcówkę mocy Caspian M2 jako uzupełnienie posiadanej już integry Caspian M2. Nie jestem „techniczną” osobą i w związku z tym diagram w instrukcji nie jest dla mnie do końca jasny. Czy dobrze rozumiem sugerowaną konfigurację? Podłączam wyjście pre-out wzmacniacza zintegrowanego do wejścia końcówki mocy. Podłączam prawy i lewy głośnik [w bi-wiringu] do końcówki mocy?
Zgadza się, aczkolwiek jeśli pana kolumny umożliwiają bi-amping to lepszym rozwiązaniem byłoby podłączenie wooferów basowych do końcówki mocy, a sekcji wysokotonowej do wzmacniacza zintegrowanego. Skoro możliwy jest bi-wiring to i bi-amping powinien być wykonalny.
11Posiadam wzmacniacz Roksan Kandy K2 zakupiony 04/09/2011. Próbowałem połączyć go z zewnętrznym wzmacniaczem słuchawkowy korzystając z wyjścia pre-out; Wygląda na to, że do słuchawkowca nie trafia żaden sygnał z tego wyjścia (acz wzmacniacz słuchawkowy działa doskonale podłączony do wyjścia magnetofonowego).
Proszę zwrócić uwagę, że wyjście Pre-Out wzmacniacza zintegrowanego Kandy K2 jest sterowane pokrętłem głośności. Ustawienie odpowiedniego poziomu głośności w integrze powinno pozwolić uzyskać odpowiednią głośność we wzmacniaczu słuchawkowym. Jeśli pomimo ustawienia wyższego poziomu głośności nadal żaden sygnał nie będzie trafiał do słuchawkowca, Kandy K2 powinien trafić do serwisu, który sprawdzi przyczynę problemu.
12Moja końcówka mocy K2 przechodzi w stan uśpienia (tryb stand by) gdy cicho słucham muzyki?
Sygnał trafiający do wzmacniacza musi osiągać poziom powyżej pewnego minimum by wzmacniacz się nie wyłączał. Gdy sygnał będzie poniżej tego progu wzmacniacz w ciągu 20 minut wyłączy się całkowicie. Proszę zwiększyć poziom głośności by zapobiec wyłączaniu się wzmacniacza.
13Dzień dobry, mam problem z moim wzmacniaczem Roksana. Gdy zostawiam wzmacniacz w trybie uśpienia przez kilka godzin to by móc skorzystać z wejścia phono muszę najpierw całkowicie wzmacniacz wyłączyć i dopiero ponownie włączyć – inaczej to wejście nie chce działać. Dodatkowo okazjonalnie w lewym głośniku pojawia się „pyknięcie”.
Wygląda na to, że moduł phonostage'a w pańskim wzmacniaczu Kandy MKIII wymaga uaktualnienia bądź naprawy. W urządzeniu jest kilka kondensatorów, które mogą być odpowiedzialne za „pyknięcia” w lewym kanale podczas wyboru aktywnego wejścia i mogą one wymagać wymiany. Proszę dobrze zabezpieczyć swój wzmacniacz i dostarczyć go do nas by nasi inżynierowie mogli ocenić stan urządzenia i ewentualnie wycenić koszt niezbędnych czynności.

Dział analogowy: gramofony, ramiona, zasilacze

1Czy wykonujecie serwisowanie zasilacza XPS1?
Nie oferujemy już serwisu zasilacza XPS-1. W zamian możemy zaproponować jego unowocześnienie / upgrade do nowego modelu XPS-7, co przy zachowaniu dotychczasowej obudowy kosztuje £300.
2Czy Roksan Audio oferuje stereofoniczne kable phono umożliwiające przedłużenie montowanych standardowo w ramionach bądź dostarcza dłuższe wersje od standardowych?

Tak, oferujemy następującą opcję:

2 dedykowane wtyki Roksan RCA po 17.00 za sztukę, czyli para za £34.00 5-pinowy DIN za £ 45.00 5-pinowy żeński DIN za £25.00 Wysokiej klasy kabel HDC-03A długości 2,5 metra za £120/metr, co daje kwotę £ 300.00 plus opłata za wykonanie - £ 54.00

Łącznie taki kabel kosztuje więc £ 458.00*

3Próbuję naprawić dość stary model przedwzmacniacza gramofonowego Arta Xerxes. Nie mogę w tej chwili załączyć zdjęcia, ale to takie małe, aluminiowe pudełko montowane bezpośrednio pod gramofonem i połączone z nim wtykiem DIN, które wyposażone jest w wyjścia RCA. Wygląda na to, że zasilacz jest w porządku. Wewnątrz obudowy znalazłem po dwie płytki drukowane na kanał owinięte czymś w rodzaju gumy.
ArtaXerxes to urządzenie od dawna nieprodukowane, więc nie posiadamy nawet stosownego schematu. Te moduły dość trudno jest rozebrać i naprawić. Jednakże jedyny problem, jaki występował w tym modelu to niewielkie kondensatory, które traciły fabryczne parametry i sprawiały kłopoty.
4Czy jest możliwi zakup tabliczki z nazwą modelu do mojego Radiusa 5.2?

Chromowana tabliczka z nazwą: £145.00*

Tabliczka na silniku: £16.50*

Ceny obejmują VAT, ale nie obejmują kosztów wysyłki

5Posiadam gramofon Xerxes. Silnik potrafi napędzić pasek i talerz wewnętrzny, ale gdy nakładam talerz główny jego waga sprawia, że całość opada w dół i nie jest już w ogóle zawieszona, a w związku z tym talerz się nie obraca. Czy mogę wysłać gramofon do was do sprawdzenia i ewentualnej naprawy (i czy powinienem dołączyć swój zasilacz)?

Z przyjemnością sprawdzimy pańskiego oryginalnego Xerxesa. Proszę go dobrze zabezpieczyć przed wysyłką i dołączyć zasilacz. Nie jest natomiast konieczne wysyłanie do nas ani wewnętrznego ani zewnętrznego talerza – one mogą zostać u pana w domu. Proszę się upewnić, że ramię także jest odpowiednio zabezpieczone, to samo dotyczy wkładki (igły).
Gdy gramofon dotrze do nas sprawdzimy jego stan i przygotujemy (darmową) ofertę upgradów, jeśli będzie możliwość ich zastosowania. Proszę pamiętać, że niezależnie od tego, czy zaakceptuje, czy odrzuci Pan naszą ofertę, koszty wysyłki powrotnej również pokrywa pan.

Zachęcamy również do sprawdzenia korzyści płynących z zostania członkiem Cognoscenti Member

6Dzień dobry, jeśli dobrze rozumiem reklamę Roksana to istnieje możliwość upgradowania Radiusa 5.1 do 7. Czy wykonujecie taką usługę w siedzibie Waszej firmy i ile ona kosztuje?

Upgrade Radiusa 5 do 7 kosztuje £500.00.*

Jeśli chciałby Pan wykonać ten upgrade w siedzibie firmy to do podanego kosztu dojdzie jeszcze koszt robocizny wynoszący £108.00.* Dodatkowym kosztem dla Pana będą wysyłki do Roksana i z powrotem do Pana.

7Chciałbym uruchomić mojego Xerxesa V10. Posiadam zasilacze DSU i VPS. Niestety nie mogę znaleźć kabla, którym łączy się DSU z VPS. Proszę o informację jakiego kabla dokładnie potrzebuję i czy mogę taki zakupić w miarę szybko tu w Stanach?
Kabel, którego pan potrzebuje to DCI. Koszt samego DC1 to £50.00 a wysyłka to dodatkowe £20.00.*
8Dzień dobry, chciałbym zakupić panel frontowy dla mojego wzmacniacza Kandy K2 – dokładniej potrzebuję tę akrylową część o lustrzanej powierzchni.
Ta część kosztuje £37 plus wysyłka.*
9Poproszę o podanie kosztu montażu żyły uziemiającej do mojego ramienia gramofonowego Nima, najlepiej od razu z kosztem przesyłki zwrotnej.
Sama usługa będzie kosztować £108.00*, natomiast przesyłka zwrotna to dodatkowo £26.40.*
10Co weekend w trakcie odsłuchów przynajmniej raz pasek spada z rolki napędowej, Próbowałem już wszystkiego, co przyszło mi do głowy, ale bezskutecznie. Czy możecie pomóc?
Wygląda na to, że ustawienie silnika w stosunku do górnej powierzchni plinty gramofonu jest nieprawidłowe co powoduje spadanie paska napędowego. Proszę przyjechać z gramofonem do nas – odpowiednią poprawkę powinniśmy być w stanie wykonać na miejscu.
11Jak mogę zmierzyć prędkość obrotową talerza w moim gramofonie?

Wszystkie nasze gramofony i kontrolery prędkości są fabrycznie precyzyjnie ustawione. Każdy gramofon posiada przełącznik obrotów, który informuje jednocześnie użytkownika o bieżącej prędkości obrotowej. Dodatkowo korzystając z dysku stroboskopowego ułożonego na talerzu i odpowiedniego źródła światła łatwo jest sprawdzić, czy prędkość obrotowa jest odpowiednia, za wolna, czy za szybka. Na dysku stroboskopowym znajdują się kropki – 108 dla prędkości 33 1/3 i 80 dla 45 obrotów na minutę. Po uruchomieniu obrotów i użyciu źródła światła o odpowiedniej częstotliwości (60 Hz dla USA) jeśli kropki widzimy jako nieruchome to prędkość obrotowa jest właściwa. Jeśli natomiast poruszają się one w jedną bądź drugą stronę prędkość jest za niska, bądź za wysoka.

Nieco większym problemem jest częstotliwość 50 Hz używana w krajach europejskich. To bowiem dla prędkości 33 1/3 na dysku należy umieścić 90 kropek, ale dla 45 obrotów na minutę kropek powinno być 66,67. Nie da się oczywiście wydrukować niecałkowitej liczby kropek, więc najczęściej drukuje się ich 67 co przekłada się de facto na prędkość 45,11 obrotów na minutę, czyli odrobinę za wysoką.

Poniższa tabelka pokazuje dane do powyższych obliczeń dla różnych częstotliwości:

RPM 33.33 45.00
Obrotów na sekundę 0.56 0.75
Częstotliwość w Hz Ilość kropek na dysku Ilość kropek na dysku
50 90.00 66.67
60 108.00 80.00

Najnowsze sterowniki Roksana stosowane w VSC, RPM i Radiusie 7 wykorzystują zegary o precyzji rzędu 20ppm do kontroli prędkości obrotowej motorów z niespotykaną do tej pory precyzją. Klienci używający dysków dla 50Hz zgłaszają czasem zastrzeżenia, że ich płyty na 45 obrotów są odtwarzane zbyt wolno, gdy tymczasem one są odtwarzane precyzyjnie w tempie 45 obrotów na minutę zamiast 45,11, do których się przyzwyczaili!

Rozwiązaniem jest zastosowanie źródła światła o częstotliwości 60Hz oraz odpowiedniej dla niej podziałki na dysku stroboskopowym.

12Jaki jest koszt fabrycznego upgradu XPS1 płytką z modelu XPS7?
To £300.00 plus robocizna i koszt przesyłki.*

Kolumny

1Czy jest ciągle jeszcze możliwa wymiana przetworników w kolumnach Ojan 3s ?

Dla modelu Ojan mamy na stanie następujące przetworniki:

Ojan 3s z mosiężną membraną za £ 305.00* z VATem. To wersja oryginalne, niemodyfikowana Głośnik wysokotonowy Ojan za £ 105.00* z VATem

Powyższe przetworniki mamy na stanie. Nie posiadamy natomiast specyfikacji wykonywanych kiedyś modyfikacji, w związku z czym przetworniki są dostarczane bez nich

2Niedawno kupiłem powystawową parę TR-5s i jak się okazało sklep podłączał je używając wejść na głośniki wysokotonowe (dla wooferów stosując zworki). Według instrukcji kable powinno się jednakże podłączać do wejść niskotonowych i tak podłączyłem te kolumny u siebie.
Podłączenie kabli głośnikowych do wejścia wysokotonowego nie powoduje degradacji jakości dźwięku. Jednakże sugerujemy podłączanie ich do wejść niskotonowych na wypadek, gdyby styk w terminalach nie był zbyt dobry, co w przypadku podłączenia do terminali wysokotonowych mogłoby sprawić, że niskie częstotliwości uszkodziłyby głośniki wysokotonowe.

Akcesoria włącznie z pilotami zdalnego sterowania

1Właśnie kupiłem wzmacniacz zintegrowany K3 oraz odtwarzacz CDi. Czy pilot obsługuje dla nich funkcję powtarzania / odtwarzania w kolejności losowej?
Te przyciski na pilocie są przeznaczone dla przyszłych produktów i nie działają z produktami z serii K3.
2W sklepie Richer Sounds widziałem wzmacniacz Roksan K2 BT, ale nie miał on pilota. Czy jest możliwość zakupienia dodatkowo pilota do tego wzmacniacza bezpośrednio od Was?

Mamy w ofercie pilota systemowego Kandy111, który będzie działał także z K2 BT.

By aktywować Bluetootha należy wcisnąć przycisk Tape. Pilot kosztuje £65.00* + VAT i koszt przesyłki.

3Obecnie używam firmowego pilota z moim wzmacniaczem Roksan Kandy KA-1, ale zmuszony jestem używać także kilku innych pilotów. Dlatego chciałbym obsługiwać wszystkie urządzenia jednym, uniwersalnym pilotem Universal Remote 4 in 1 ?
Nie udostępniamy kodów do naszych pilotów. Są one ustalane przez firmy, które owe piloty produkują. Najczęściej nasze piloty nie chcą współpracować z uniwersalnymi. Jedynym sposobem jest skopiowanie kodów z naszego pilota na uniwersalny metodą klonowania.
4Zakupiłem wzmacniacz zintegrowany Roksan Caspian M2. Jak mam zaprogramować pilota?
Nie możliwości zaprogramowania pilota Roksan RMX-111 poprzez internet. Jednakże jest możliwe „skopiowanie” kodów z pilota danego urządzenia do RMX-111 metodą „uczenia”. Proszę sprawdzić szczegóły na stronie 6 instrukcji RMX-111.
5Niedawno zakupiłem doskonale brzmiący wzmacniacz zintegrowany Roksan Caspian M2, który niestety został dostarczony ze zwykłym srebrnym pilotem M1.
Zapewne mówi Pan o pilocie RMX-111, który był dostarczany standardowo z wzmacniaczami zintegrowanymi M2. Niestety RMX-111 nie jest już produkowany a jego zapasy zostały już wyczerpane. Został on zastąpiony w naszej ofercie przez nowego pilota R7-C.
6Jestem posiadaczem odtwarzacza CD Roksan Kandy (wersja MkIII z 2003 roku) oraz towarzyszącego mu wzmacniacza zintegrowanego Kandy. Pilot, którym sterowałem oboma urządzeniami przestał działać i z tego co widzę, nie macie już takich w ofercie. Proszę o poradę, jak rozwiązać ten problem?

Pilot systemowy Kandy, który znajdzie Pan w poniższym linku będzie działał zarówno z odtwarzaczem CD jak i integrą.

http://www.ebay.co.uk/itm/Roksan-Kandy-Remote-Control-Kandy-MKIII-MK3-K2-RRP-80-/141946511294?hash=item210cabdfbe:g:74kAAMXQVT9T

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Więcej informacji

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij